Ciekawe bio sztuczki w ogrodnictwie

Ciekawe bio sztuczki w ogrodnictwie

przez Maria91 » So maja 20, 2017 8:08 pm

Tak właściwie wybrały nie nas, tylko swój ogród: glebę i sąsiedztwo naszych roślin, do jakich czasami się upodabniają. Dzikie, niezależne, wysiewają się same, żyją i inspirują się bardzo szybko – jakby chciały zdążyć dorosnąć, zakwitnąć i wysiać nasiona nim je zauważymy i wyrwiemy. Czy odda się je polubić? Jest ku ostatniemu niemało powodów. Jako rośliny wskaźnikowe pomagają ocenić glebę w parku, dzięki czemu wiemy, kiedy ją wygładzić oraz co posadzić. Wzbogacają w azot również drugie składniki odżywcze ogrodowy kompost, gdzie trafiają po wypieleniu i zwiędnięciu. Płynne nawozy z chwastów zasilają prowadzone w ogrodzie rośliny. Wywary z wybranych chwastów pomagają w zwalczaniu szkodników roślin. Kwitnące chwasty mogą stanowić dodatkową dekorację ogrodu, a jeszcze element zabawowy dla dzieci. Gnojówka z pokrzyw do zasilania roślin w parku i podlewania kompostu.
Link sponsorowany: nasiona konopi sklep
Jeżeli w naszym ogrodzie nie rośnie pokrzywa, to identycznie jak „gnojówkę” możemy tworzyć inne rosnące właśnie w parku chwasty. Wiosną, jeżeli nie mamy też zielonych roślin do przygotowania „gnojówki”, a chcemy wzbogacić glebę przed posadzeniem nowych roślin – możemy skorzystać rośliny zebrane i wysuszone przez nas w starym sezonie, możemy kosztuje i zakupić w składach zielarskich. Stosujemy to na 10 l wody 250 g suchego ziela. Część chwastów, jakie się u nas wysiały, na przykład: groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, nostrzyk, przylega do rodziny motylkowatych. Stanowią ostatnie rośliny strączkowe, których korzenie wyposażone są w brodawki zasiedlone przez bakterie pobierające azot z powietrza. Rośliny te tworzą bardzo cenne źródło azotu i wzbogacają rolę w swym ogrodzie w obecny wysoki pierwiastek. Jeżeli rośliny strączkowe pojawią się na bliskiej działce jeszcze przed jej wykorzystaniem – uznajmy im występować, i jeśli zawiążą strąki, zbierzmy nasiona łubinu, koniczyny, polnego groszku czy nostrzyka i wysiejmy jeszcze raz w końca zagęszczenia. Po jednorazowym przekopaniu widłami taka rola nie wymaga już dodatkowego nawożenia azotem.
Zdecydowana większość chwastów to zioła lecznicze. Zioła będące na wybranych przez siebie miejscach są bardzo różniejsze w lecznicze substancje aktywne niż te, które sztucznie wprowadzamy do ogrodu. Pamiętajmy o dokładnym określeniu gatunku ziela – żeby zebrać i ususzyć to, którego jesteśmy dobrzy.
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 3:37 pm
Lokalizacja: Poland

Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron