Stokrotki - zapowiadające wiosnę w własnym parku.

Stokrotki - zapowiadające wiosnę w własnym parku.

przez Karola83 » Śr maja 17, 2017 5:31 am

Znajomość tkanin obiciowych przyda się nie tylko tapicerom, ale te osobom zainteresowanych zakupem mebli. Wybierając tkaninę zastanówmy się, do czego będzie zastosowana oraz jak bardzo wykorzystana. Kolor, faktura, czy rysunek tkaniny, wtedy ponad istotny szczegół.Tkanin do wyrobu mebli jest mnóstwo. Wiedza na aktualny materiał przyczyni się nie tylko tapicerom, ale a kobietom postronnym kupującym meble. Znajomość materiałów sprawi, że wybór tkaniny będzie lżejszy.
JAKĄ TKANINE WYBRAĆ
Każda tkanina ma swoje parametry i walory. Takie środki są wyjątkowe, dlatego że są wytrzymałe, odporne na ścieranie. Istotne są także sploty i hafty warunkowane grubością nici, rodzajem sploty i ilością osnowy. Rozróżniamy:
- gramaturę
- wytrzymałość – na rozciąganie
- ścieralność
- odporność na UV
Materiały obiciowe podajemy również badaniom określającym np.
- niepalność
- rozdzieralność
- stopień naciągania
Kupując tkaninę ważne są też:
- odczucia dotykowe – winna stanowić lekka w dotyku, ale stosunkowo sztywna
- wymagane zabiegi pielęgnacyjne – chodzi tutaj o trudność czyszczenia. Zainteresowane są materiały hydrofobowe jak Easy Clean
- kolor – tu istotna jest aranżacja wnętrza
- stopień pochłaniania zapachów – taka tkanina przyda się, gdy w zamku są zwierzęta zaś w gastronomi
WYBÓR ODPOWIEDNIEJ TKANINY
Tkaniny tworzą splot problemie z osnową. Przeplatane są pod wygodnym kątem z drugą siłą i inną grubością nici. Mamy różne tkaniny:
SZENILE – grube o lnianym splocie: wysokim runie, mają długą kondycję i drogą kolorystykę.
MIKROFAZY – syntetyczne tkaniny z włosem i małym połyskiem, są miękkie i sprężyste. Mikrofaza nie nasiąka wodą.
PLUSZE – miękkie, puszyste, odporne i silne. Wśród nich oznaczamy:
Aksamit
Welur
Welwet
Genua-cord
Manchester


ŻAKARDY – posiadają całe i skomplikowane wiary. Są zdrowe, wytrzymałe, mięciutkie i wygodne w dotyku. Mamy żakardy pojedyncze – tkane z samej osnowy i indywidualnego wątku. To tkaniny jednobarwne, wielobarwne, wielowątkowe, wieloosnowowe. Tkane są również wielowarstwowo z wielu osnów i wątków.
ALACANTRA – miękka, wytrzymała, przypomina zamsz. Odporna na wycieranie i zabrudzenia.
FLOCK – odpowiedni do aksamitu oraz skóry. Składa się na podstawie bawełny i poliestru. Odporna na ścieranie i zabrudzenia.
SKAJ – to tkanina poliestrowa z warstwą polichlorku winylu. Skaj to tkanina nieprzemakalna także nie wygodna przy tapicerce samochodowej.
SKÓRA – naturalna, uniwersalna, nie przyciąga kurzu i sprawnie się czyści. Polecana dla alergików.
Każda tkanina posiada znaczące właściwości, jednak ważna być również mieszanki tkanin, jakie są bardziej wytrwałe na rozciąganie, tarcie, mechacenie, schnięcia, czy chłonność wody. Aby ułatwić nam wybór producenci tworzą często wachlarz różnych związanych ze sobą tkanin, dzięki temu stają równe komplety.

KOMPLETY TKANIN
ALTARA – to proste produkty o imitacji zamszu
SOLO – o jednolitym kolorze i fakturze przypominającej plecionkę
BLANKA – to tkaniny ograniczające wchłanianie wody
HUGO – to temat o dobrym splocie. Jest wytrzymały na ścieranie i rozdarcia
Materiały obiciowe są specjalistycznymi tkaninami. Odporne na ścieralność, wchłanianie wody, tarcie i rozwijanie. Oprócz tego, iż są praktyczne, są też ładne i kolorowe. Mogą wyprodukować dobrzy stan we pomieszczeniach, a wybór ich na że będzie dostępniejszy znając się, choć chwila na ich możliwościach technicznych.
 
Posty: 149
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 3:24 pm
Lokalizacja: Polska

Re: Stokrotki - zapowiadające wiosnę w własnym parku.

przez Karola83 » Śr maja 17, 2017 5:36 am

Obecność kwiatów zawilców pod nagimi krzewami i gałęziami zapowiada nadchodzącą wiosnę. Zawilce zakwitają, kiedy tylko upalniejsze dni zaczynają przepędzać zimę.

Reklama: Hydrofobizacja

Drinki z pierwszych zakwitają zawilce gajowe. Im dłużej jest zima, tym zdrowszą przyjemnością zajmują własne oczy kwiaty zawilca gajowego jaśniejącego pod nagimi jeszcze drewnami i krzewami. Wiosenny ogród skalny zdobią inne formy zawilców np. Anemone blanda – stanowią spore, wąskopłatkowe kwiaty w kolorze niebieskim, purpurowym, karminowym i białym. Inne odmiany zawilców zakwitają później. Czerpią z południowych krain. Stanowi w wśród nich zawilec apeński – Anemone apennina, zawilec wieńcowaty – Anemone coronaria, zawilec – Anemone x fulgens i zawilec jaskrowaty – Anemone ranunculoides.
Jeżeli jesienią przegapimy termin sadzenia bulw zawilców, nie musimy czekać do wiosny. Można zakupić u ogrodnika dobrze ukorzenione sadzonki i wysadzać wraz z wszą głową w własnym ogrodzie.
Niskie jakości zawilców tworzą dywany, szczególnie piękne w ciągu kwitnienia.
Anemone blanda kwitnie często obecnie w lutym. Zawilec apeniński otwiera białe, fioletowe i niebieskie kwiaty w kwietniu. Zawilec gajowy kwitnie od lutego do maja, a zawilec widoczny w kwietniu.
Do sadzenia w kępach kształtują się odmiany zawilców wyrastających do wysokości 30-40 cm: Anemone x fulgens swoje szkarłatne kwiaty rozwija od marca do maja, zawilec wieńcowaty kwitnie do kwietnia.
W parku zawilec jest tak na ziemiach przepuszczalnych, dość próchniczych, zawierających wapń. Jest zdrowy na suszę, natomiast na zachowaniach silnie nasłonecznionych natomiast na rynek suchej glebie rośliny drobnieją, a kwiaty są niższe z tych samych okazów żyjących w wilgotnych półcienistych miejscach.
Zawilec wielokwiatowy można rozmnażać z starych, zebranych późnym latem nasion. Nasiona wysiewa się na starcie zimy w pojemniki i buduje w szklarni czy domu na widnym ciepłym parapecie. Wysiane do pojemników nasiona przykrywamy odpowiednio wilgotną i pełniejszą warstwą gleby. Kiełkują po 20 dniach. Siewki pikujemy kępkami po chwila roślin. Najpierw dajemy je w skrzyneczkach, później wykorzystujemy do doniczek. Zawilec wielokwiatowy łatwo rozmnaża się przez samosiewy. Można go również rozmnażać przez sadzonki z podziemnych rozłogów.
Zawilec kształtuje się na skalniaki, do budowy na półsłonecznych rabatach bylinowych. Można sadzić go w ogromniejszych częściach, tworząc jednobarwne skupiska koło drzew iglastych i liściastych.
 
Posty: 149
Dołączył(a): Cz wrz 08, 2016 3:24 pm
Lokalizacja: Polska


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
cron